Yunanistan’da Asgari Ücret 830 Euroya Çıkıyor

Yunanistan’da hükümet asgari ücrete yüzde 6,4’lük zam yapacak. Yapılan açıklamaya göre, asgari ücret 830 euro seviyesine yükseltilecek. Bu karar, Nisan 2023’te gerçekleştirilen yüzde 9,4’lük artışla ulaşılan 780 euro seviyesinin üzerine çıkacak.

BAŞBAKAN MİTSOTAKİS’TEN AÇIKLAMA: EKONOMİYİ VE REKABET GÜCÜNÜ DİKKATE ALARAK İŞÇİLERİ RAHATLATIYORUZ

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, kabine toplantısında yaptığı konuşmada, “Bu karar, ekonomiyi ve işletmelerin rekabet gücünü etkilemeksizin işçileri rahatlatacak” dedi. Mitsotakis, Yeni Demokrasi Partisi’nin (YDP) lideri olarak geçen Haziran’da yapılan genel seçimlerde kazanmasının ardından koltuğunu korumuştu.

MİTSOTAKİS’İN VAADETİ: 2027 YILINDA ASGARİ ÜCRET 950 EURO OLACAK

Başbakan Mitsotakis, başbakanlık dönemi sona erene kadar asgari ücreti 950 euroya çıkarma sözü vermişti. Hükümet, bu süre zarfında ortalama maaşın da yüzde 25’ten fazla artırılarak bin 500 euroya yükseltileceği taahhüdünde bulunmuştu.

2024’TE YÜZDE 2,9 BÜYÜME BEKLENTİSİ

Yunanistan ekonomisi geçen yıl yüzde 2 büyüme kaydetti. Bu rakam, Euro Bölgesi ortalamasının üzerinde olmasına rağmen hükümetin tahminlerinin biraz altında kaldı. Ancak, turizm, artan yatırımlar ve yurt içi talebin etkisiyle bu yıl yüzde 2,9 büyüme bekleniyor.

AVRUPA PARLAMENTOSU SEÇİMLERİ YUNAN HÜKÜMETİ İÇİN İLK SINAV OLACAK

Haziran ayında yapılacak olan Avrupa Parlamentosu seçimleri, Yunan hükümeti için, geçen yaz yeniden iktidara gelmesinin ardından ilk resmi sınavı olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir