Yeniden Refah’ta adaylık krizi: Urfa’ya değil Eyyübiye’ye dedik

URFA – Eski Urfa Belediye Başkanı Ahmet Bahçıvan, Yeniden Refah Partisi’nin (Yeniden Refah) adaylıkla ilgili kendisini kandırdığına dair iddialara Yeniden Refah’tan cevap geldi.

1994-2004 yılları arasında Urfa’da belediye başkanlığı yapan Ahmet Bahçıvan, Yeniden Refah Partisi’nin Urfa Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacağına dair paylaşımda bulunmuş ardından paylaşımları silerek, Genel Başkan Fatih Erbakan tarafından aldatıldığını iddia etmişti.

Bahçıvan, Yeniden Refah’ın son ana kadar kendisiyle adaylık için görüştüğünü söylerken konuya ilişkin Yeniden Refah Partisi İl Başkanlığı’ndan açıklama geldi. İl Başkanı Ahmet Yetimoğlu yaşanan süreci ve yapılan görüşmeleri anlattı.

‘FATİH ERBAKAN BENİM TALEBİM ÜZERİNE BAHÇIVAN’I ARADI’

Yetimoğlu, Bahçıvan’la kendisinin görüştüğünü ve parti kurulduğundan beri ilk kez Bahçıvan’la bir görüşme yapıldığını söyledi.

“Kendisini aradım, ‘Daha önce biz yoktuk sizler vardınız milli görüş davasında emeğiniz var gelin beraber bu işi yapalım beraber yürütelim’ dedim. Daha sonra Genel Başkanıma dedim ki ‘Ahmet Başkanım sizden bir çağrı bekliyor, davet bekliyor. Daha doğrusu bir kendisini telefonla arasanız gönlünü alsanız bizimle birlikte çalışabilir’ diye. Genel Başkanımız da uygun gördü. Kendisini telefonla aradı” diyen Yetimoğlu, Erbakan’la yapılacak ve Bahçıvan’ın rahatsızlığı nedeniyle bir süre ertelenen görüşmenin daha sonra Ankara’da gerçekleştiğini belirtti.

‘KİMSEYE ADAYIMIZSIN DEMEDİK’

Ahmet Yetimoğlu, “Bir araya gelmeleri aslında hiçbir zaman adaylıkla ilgili değildi. Sadece fikir alışverişiydi ve sadece bir araya gelme hasbihal etme idi. Biz hiç kimseye adayımızsın demedik ve o sırada da arayışlarımız devam ediyordu. Daha sonra Kasım başkanımızla ilgili bazı temaslar yaptık. O görüşmelere başladık. Kendisi bu defa ‘ben aday adayım’ diye yazdı. Aday adayı olabilir, sonuçta siyasi partilerde birden fazla aday adayı olabilir” dedi.

Partilerinde 4 aday adayı olduğunu belirten Yetimoğlu, Bahçıvan’ın “partilerini yıpratmak isteyen bazı insanların dolduruşuna gelerek” adaylığını ilan ettiğini iddia etti.

“Çok deneyimli bir siyasetçi olmasına rağmen ben adayım demeye başladı ve yazışmaları o şekilde yaptı sosyal medyadan” diyen Yetimoğlu, Bahçıvan’a adaylıkla ilgili herhangi bir bildirimde bulunmadıklarını söyledi.

‘OKLAR BANA DÖNMEYE BAŞLADI’

Bu süreçte Bahçıvan’ın genel merkezi rahatsız ettiğini ileri süren Ahmet Yetimoğlu, bu nedenle kendisinin de başının derde girdiğini belirtti:

“Beni aramaya başladılar, ‘Ahmet başkanım bizden habersiz nedir bu durum’, ‘Ahmet başkan adaylık mı verdi?’ Benim de bundan haberim yok. Bu defa oklar bana dönmeye başladı. Çünkü genel teşkilat, genel merkez dedi ki Ahmet Yetimoğlu mu verdi acaba bu yetkiyi. Genel merkezimizin resmi bir açıklaması olmadan, kimse ‘Ben adayım’ deme gibi bir lükse sahip değildir. Bizim için bir geçerliliği yoktur.”

‘MİLLİ GÖRÜŞ BELEDİYECİLİĞİ ANLAMINDA ÇOK GÜZEL HİZMETLERİ OLAN BİR AĞABEYİMİZ’

Bahçıvan’a Eyyübiye ilçe belediye başkanlık adaylığı teklif ettiklerini ancak Bahçıvan’ın kabul etmediğini söyleyen Yetimoğlu, “Ahmet Bahçıvan başkanımız bizim için çok değerli kıymetli bir abimizdir Şanlıurfa’ya hizmetlerinden dolayı biz her zaman dile getiriyoruz milli görüş belediyeciliği anlamında çok güzel hizmetleri olan bir ağabeyimizdir. Ahmet Bahçıvan dışındaki aday adayları bizimle birlikte hareket etmeye devam ediyorlar, gece gündüz çalışıyorlar. Dava adamlığı, dava budur. Adaylık verilmediği takdirde ben bırakırım giderim diyerek yapılan davranış dava bilincine yakışmayan bir davranıştır” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir