Baby shower nedir? Baby shower nasıl ortaya çıktı?

Ünlü oyuncu Seda Bakan’ın Berfu Yenenler’in kanalında yaptığı “baby shower” açıklaması gündem oldu. Peki, Baby shower nedir? Baby shower nasıl ortaya çıktı?

BABY SHOWER NEDİR?

Baby shower doğmamış bebeğe yapılan bir kutlamadır. Bukutlama, geleneksel olarak doğumdan bir ay önce ya da bebeğin cinsiyetinin belli olmasının ardından yapılmaktadır.

Cinsiyetin belirlenmesi önemlidir çünkü yapılacak olan kutlamalarda çocuğun cinsiyetine göre oluşturulan bir tema üzerine hazırlanmaktadır. Kutlanış, hazırlanış amacı; annenin ve bebeğin doğumdan sonra ihtiyaç duyulacağı eşyaların, akrabalar ve arkadaşlar tarafından düzenlenen bir toplantı ile anne adayına verilmesini sağlamak ve böylelikle doğumdan sonra oluşacak belli harcamalar üzerinden anneye destek vermektir.

Ayrıca baby shower toplantıları/kutlamaları, anne adayının üsteleneceği bu annelik rolüne hazırlanması noktasında da gerekli bilgilerin paylaşıldığı bir toplantı özelliği göstermektedir. Bu özelliği nedeniyle baby shower kutlanmaya başlandığı ilk zamanlarda sadece kadınlardan oluşan bir topluluk tarafından kutlanmaktaydı.

BABY SHOWER KUTLAMALARININ TARİHİ

İlk görüş baby shower’ın Antik Roma toplumu tarafından ortaya çıkarıldığı ve o günden bu yana kutlana geldiğine yöneliktir. Bu dönemde yapılan kutlamanın mahiyeti hakkında verilen bilgi, çocuğunu kucağına almaya hazırlanan anne adaylarına yönelik bir kutlama olduğudur. Ayrıca bu döneme ait hediyelerin; ağaç kökleri ile ahşaptan yapılan bebek sepetleri, kumaş parçalarından oluşan el yapımı bebek battaniyelerinin olduğu ileri sürülmektedir.

İkinci görüş baby shower’ın 18.yy’da Almanya’da ortaya çıktığına yöneliktir. Verilen açıklamalara göre bu dönemde baby shower, sadece kadınların katıldığı bir çay partisinde anneye ihtiyacı olan eşyaları hediye etmek ve doğum öncesi gerekli hatırlatmalar ve öğütler vermek amacıyla yapılırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir