Tuzla Akfırat’ta son olarak 2021’de Formula 1’e ev sahipliği yapan İstanbul Park Pisti’nin işletmecisi Intercity’ye çıkan tahliye kararıyla ilgili Intercity patronu Vural Ak konuştu

İstanbul Tuzla ilçesindeki, Akfırat mevkiinde 2003 yılında yapılan ve 2005 yılında ilk kez Formula 1 yarışlarının yapıldığı İstanbul Park Pisti’ne tahliye kararı çıktı. Vakıflar Genel Müdürlüğü, 18 Temmuz 2003 tarihinde büyük hissedarları arasında TOBB ve İstanbul Ticaret Odası olan Formula İstanbul Yatırım A.Ş. (FİYAŞ) ile sözleşmesi 20 yıllık kira sözleşmesi imzalamıştı. Türkiye Grand Prix’sinin, 2011’den sonra Formula 1 takviminden düşmesinin ardından İstanbul Park’ın işletmecisi FİYAŞ, pisti 10 yıllığına kiraya çıkardı. Bu ihalede pist Intercity’ye kiralandı.

Intercity’nin anlaşması 18 Temmuz 2023’te sona erdi ancak Intercity, pisti boşaltmadı ve bu konu taraflar arasında anlaşmazlığa sebep oldu. Bu durum pek basına yansımamıştı ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün tahliye sürecinin 24 Temmuz 2023 tarihinde başlattığı öğrenildi.

Yüklenici firma FİYAŞ’tan taşınmazı tahliye ederek boş bir şekilde Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne teslim edilmesi istendi. FİYAŞ’ın ise 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle taşınmazı tahliye sürecine kadar olan kullanım bedelini de ödeyerek boş bir şekilde teslim edeceğini bildirdiği iddia edildi. Pist için 2024 yılında yeni bir ihale düzenleneceği öğrenildi. İstanbul Park en son 2020 ve 2021 yıllarında Formula 1’e ev sahipliği yapmıştı.

İHALEYE GİRECEĞİZ KAZANAMAZSAK ÇIKACAĞIZ

Öte yandan gazeteci Emre Özpeynirci Intercity’nin sahibi Vural Ak’ın ‘İstanbul Park’ta tahliye kararı’ haberlerine ilişkin açıklama yaptığı belirtti. Ak açıklamada, “Normal bürokratik yazışmalar bunlar. Yeniden ihale açılacak ve biz de ihaleye gireceğiz, sonuç o zaman belli olacak. Kazanırsak kiracı olarak devam edeceğiz, kazanamazsak çıkacağız ve kazanan işletmeye başlayacak.” dedi.

patronalrdunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir