Özgür Özel: Belediye başkanlarının cumhurbaşkanı yardımcısı olması senaryosu CHP’nin B planıydı

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinden istifa etmesinin gerekmesi durumunda CHP’nin başına kimin geçeceğine yönelik, “Cumhuriyet Halk Partisi gibi partilerde bunu en demokratik yollardan yapılacak seçimler belirler. Ama daha o günlere çok var” dedi. Özel, İyi Parti lideri Meral Akşener’in masaya yeniden oturmasında büyük çaba gösteren İstanbul Büyükşehir ile Ankara Büyükşehir belediye başkanlarının cumhurbaşkanı yardımcısı yapılması kararının ise CHP’nin B planı olduğunu ifade etti.

İyi Parti ile ilgili masa krizine ilişkin de konuşan Özel, “Siyasette her zaman kriz var ve krizi yaşamak kadar aşmak da önemli. Bugün krizin aşıldığı noktada, hem muhalif seçmendeki yüksek motivasyon hem de tüm Türkiye’nin gösterdiği ilgiye bakılınca, bu krizin iyi yönetildiği ve krizden güçlenerek çıkıldığı anlaşılıyor. O açıdan bunu ‘niye yaşadık’ yerine ‘iyi ki böyle aştık’ demek lazım” dedi.

“CHP, bütün süreçlerinde risk analizlerinden sonra B planlarını hazırlar”

3 Mart’ta yaptığı bir paylaşımda, “Kimse umutsuzluğa kapılmasın. Hep birlikte başaracağız. Hep birlikte kazanacağız” ifadelerini kullanan Özel, ayrıca, “Belediye başkanlarının cumhurbaşkanı yardımcısı olması” senaryosunun CHP’nin B planı olduğunu açıkladı. “Cumhuriyet Halk Partisi, bütün süreçlerinde risk analizlerinden sonra B planlarını hazırlar” diyen Özel, Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Çok önceden, ‘bir tıkanma olduğunda bu nasıl aşılabilir?’ diye düşünmüştük. Zaten bunu normal kampanya içinde de uygun bir zamanda dahil edebilmeyi de planlamıştık.  Toplumda oluşan moral bozukluğu ve motivasyon kaybına karşı üç grup başkanvekili ve iki genel başkan yardımcısıyla, sayın genel başkanımızın denetimi ve yönetiminde bunun çalışmalarını sürdürdük.  Ve sonuçta hem Ankara ve İstanbul’un belediye başkanları hem de diğer siyasi partiler olumlu karşıladı. Bu yöntemle masaya dönebilecekleri anlaşılınca, krizden geriye dönüş imkanını, İYİ Parti’nin de masaya dönmesi imkanını verdi.”

“72 saat boyunca hiç kimse konuşmadı”

Özel’in açıklamalarına göre 72 saatlik kriz boyunca CHP’de ciddi bir, “iletişim talimatı” verildi. “‘Bu konuda, bu krizde CHP kimseyi kırmayacak ve hiçbir şey konuşmayacak’ dendi. Bunun hiç istisnası olmadı” diyen Özel, kriz yönetimi sırasında milletvekilleriyle, Parti Meclisi üyeleriyle, tüm yöneticilerle, il, ilçe örgütleriyle, gençlik ve kadın kollarıyla sıfır iletişim talimatının verildiğini söyledi. “72 saatlik kriz boyunca hiç kimse konuşmadı” diyen Özel, “Yapılan bütün eleştirilere karşı sabırla yaklaşıldı. Haksızlığa uğranıldı ama susuldu. Ve bu sayede krizin aşılması sağlandı” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir