Kulis | HDP’liler AYM’deki davayı düşünerek, yasak gelme olasılığı olan 452 kişiden sadece 10’unun listeye konulması kararı almış

HaberTürk yazarı Muharrem Sarıkaya, HDP’de AYM kararı öncesi hazırlık yapıldığını belirterek, “Davada adı geçen 452 kişinin 10’u hariç hepsinin Yeşil Sol Parti’de listeye konulmaması kararı alınmış… Davada siyasi yasak getirilmesi istenen kişiler arasında bulunmakla birlikte aday gösterilmek istenen bu 10 kişinin kimler olduğunu sorduğumda ise isim vermediler.” bilgisini paylaştı. 

Sarıkaya yazısında, “Anayasa Mahkemesi’nin seçim öncesi karar alması halinde aday gösterilenler açısından listeden düşmek ve yerlerinin boş kalması gibi risk de ortaya çıkıyor. Çünkü YSK’nın seçim takvimine göre partiler en geç 9 Nisan’a kadar aday listelerini teslim etmek zorunluluğunda. Aday listelerinde herhangi bir nedenle boşalma olması halinde de 19 Nisan’a kadar eksiklikleri tamamlamak yükümlülüğünde. Anayasa Mahkemesi’nin HDP hakkındaki savunması ise 11 Nisan, yani aday listelerinin tesliminden iki gün sonra… Burada ortaya çıkabilecek büyük bir boşalmanın önüne geçilmesini sağlamak için HDP yönetimi önemli bir karara da imza koymuş.” ifadesini kullandı. 

Sarıkaya şunları kaydetti:

“Buradan hareketle, davada adı geçen 452 kişinin 10’u hariç hepsinin Yeşil Sol Parti’de listeye konulmaması kararı alınmış…

Davada siyasi yasak getirilmesi istenen kişiler arasında bulunmakla birlikte aday gösterilmek istenen bu 10 kişinin kimler olduğunu sorduğumda ise isim vermediler.

Ancak Eş Başkanlar Sancar ve Buldan ile Meclis Grup ve yönetimde bulunanlarla, parti ile adı bütünleşik bazı isimlerin olabileceğine de vurgu yapıldı…”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir