Citi’den dolar tahmini: 40 lira için tarih verildi

ABD merkezli Citi Bank, bugün yayımladığı raporda Türkiye’ye de yer ayırdı. S&P tarafından Türkiye’nin kredi notu görünümünün pozitife çevrilmesinin ardından piyasalarda merak uyandıran rapora göre, 2024 yılı itibarıyla dolar/TL tarafında yaşanan yükselişler devam edecek.

Banka, bir süredir yürütülen sıkılaşma politikalarının sonucu olarak Türkiye’de 2023 yılının yüzde 4.2’lik bir büyüme ile tamamlanacağını belirtirken, 2024 yılına yönelik büyüme beklentisi ise radikal bir düşüşle yüzde 0.4 olarak aktarıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) birlikte yürüttüğü çalışmalarla hazırlanan Orta Vadeli Program’da (OVP) 2024 yılı için yüzde 33’lük bir enflasyon beklentisi aktarılsa da, Citi Bank yayımladığı raporda gelecek yıl TÜFE’nin yüzde 62.7’ye yükseleceğini belirtti.

SINIR AŞILACAK

2024 yılında dolar/TL için ortalama yüzde 35.93 seviyesine işaret eden finans firması, 31 Aralık 2024 itibarıyla görülmesi beklenen dolar kuru için 40 lira sınırının aşılacağını hatırlattı.

Bir süredir yürütülen ekonomi politikalarında devamlılık sağlanması halinde Türkiye’de 2025 yılı itibarıyla ekonomik göstergelerde önemli düzelmeler yaşanabileceğini belirten Citi, 2025’te enflasyonun yüzde 27.7’ye gerileyeceğini ve dolar kurunun yıl genelinde 41,59 TL seviyesine ulaşacağının altını çizdi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir